Vinařský spolek Chrlice – vznik a historie


Réva vinná se na území dnešní městské části Brno-Chrlice pěstovala od středověku. Svědčí o tom celá řada názvů tratí v k.ú.  Chrlice jako Vinohrady, Nadvinohrádí, Podvinohrádí atd. Také na znaku Chrlic vidíme hrozen a vinařský nůž. Révokazová kalamita na přelomu 19. a 20. století však vinice zničila a vinařství zde na dlouhou dobu zaniklo. Roubováním odrůd na odolné podnože se problém s révokazem vyřešil a vinice se postupně začaly do Chrlic vracet, ale pouze v malých výměrách. Průkopníkem byl pan Petr Mančík, který pocházel z vinařské obce Hovorany na Hodonínsku a vysadil v Chrlicích vinici na trati Nad vinohrady. Postupně se sázely další menší viníce, většinou v zahradách rodinných domů. Chrličtí vinaři se zúčastňovali se svými víny vinařských výstav v okolních obcích, ale vlastní výstavu dlouho neměli.

V roce 1993 se rozhodla parta nadšenců zorganizovat malou místní výstavu, které se zúčastnili pouze chrličtí vinaři. Sešli se v restauraci U Filů, každý přinesl 1 - 2 lahve vína, rozdělili se do komisí a vína ohodnotili. Na stěnu sálu se vyvěsil arch papíru s výsledky a mohlo se začít degustovat a debatovat. Tuto první akci - "výstavu" vyhrál vinař Vlastík Job se svou Pálavou. Akce se všem zalíbila a následující rok se zopakovala. Na degustaci byl umožněn přístup i dalším občanům, zájem byl veliký a padlo rozhodnutí uspořádat řádnou výstavu, pozvat vinaře i z okolních obcí a mít výstavu jako ostatní. Tato první velká výstava, která se konala v roce 1995 na velikonoční neděli v restauraci U Filů, měla obrovský úspěch. Sešlo se více jak 600 vzorků, hrála cimbálová muzika a všichni byli nadšeni.

Když pak organizátoři debatovali o další budoucnosti, bylo rozhodnuto založit spolek, aby vše mělo oficiální status. V klubovně fotbalistů SK Chrlice se sešli v roce 1995 pánové Jan Kořínek st., Václav Šik a Jaroslav Hunkes a založili Vinařský spolek Chrlice, který byl zaregistrován na Ministerstvu vnitra. Následně byla svolána schůze, na kterou byli pozvání všichni, kteří se zabývali vinařením v Chrlicích, a bylo jim nabídnuto členství v novém spolku. Členství přijalo více jak 30 vinařů a následně si zvolili do čela jako předsedu Václava Šika. Spolek si stanovil jako své cíle propagaci vinařství, vzdělávání vinařů jak ve vinici, tak ve sklepě, společenské setkávání a pořádání vinařských akcí, zejména výstav.

V roce 1998 byl do čela spolku zvolen MVDr. Bohumil Hunkes a v dalších funkcích spolku pracovali Josef Lacka, Petr Lacka, Otto Koukal, Jan Kořínek ml. Jaroslav Hunkes, František Šik, Zdeněk Lutonský, Jan Růžička a další. Výstavy probíhaly v sále restaurace U Filů a pak se přesunuly do sálu restaurace U Bindrů. O vinařské akce byl v Chrlicích velký zájem, a tak bylo rozhodnuto uspořádat ještě další výstavu, a to na podzim. Byla zorganizována Kateřinská přehlídka ročníkových vín. Vína nebyla hodnocena odbornými komisemi a návštěvník výstavy si musel udělat hodnocení sám, nebo ve víru diskuze s kamarády. Opět hrála cimbálka a nálada byla výborná. Kateřinské přehlídky se konají jednou za 2 roky.

V roce 2020 bohužel zemřel předseda spolku Dr. Bohumil Hunkes a novým předsedou byl zvolen Petr Lacka. Předsedou se stal ve velmi složité době covidové epidemie, kdy byly společenské akce zakázány. Následně z funkce odstoupil a předsedou byl zvolen Blahoslav Maršálek ml.

Z peněz získaných ze vstupného spolek postupně budoval nezbytné vybavení pro výstavu, jako jsou regály, vyplachovačky skleniček, ubrusy, přepravky s láhvemi a podobně. Jednou za rok vyjeli členové i s partnerkami na vinařský výlet. Spolek navštívil vinařství ve Velkých Bílovicích, Bořeticích a několikrát byli členové v Salonu vín České republiky ve Valticích.

V rámci vzdělávání byly pořádány různé přednášky a degustace. Nejhodnotnější přednášku měl v Chrlicích vinohradnický guru České republiky pan profesor Vilém Kraus.

V současnosti se výstavy přesunuly do sálu Centra sociálních služeb na chrlickém zámku, který je velmi pěkný, ale má malou kapacitu. Proto spolek netrpělivě čeká na dokončení nové tělocvičny u základní školy, která by měla umožnit pořádání i kulturních akcí.

Členská základna se od roku 1995 výrazně proměnila. Bohužel mnoho původních členů již dohlíží na chrlická vína z nebeské výše, mnozí vinaři nemají nástupce a jejich vinaření končí. Proto se spolek nebrání členství i zájemců, kteří sice révu nepěstují a víno nevyrábí, ale mají ho rádi, chtějí se vzdělávat a jsou schopni spolku pomoci jiným způsobem, zejména při přípravách akcí.

Sepsal Ing. Jaroslav Hunkes

21. 2. 2024